Espanja – Spagettiwesternien unohdettu koti

Jos villi länsi olisi elokuvateatteri, Espanja olisi sen ikonisin kulissi. 1960-luvulla ja 70-luvun alussa eurooppalaiset elokuvantekijät loivat täysin uudenlaisen western-tyylin – spagettiwesternin, toiselta nimeltään italowesternin. Nimestään huolimatta juuri Espanjan karut maisemat tarjosivat täydellisen taustan näille pölyisille tarinoille palkkionmetsästäjistä, lainsuojattomista ja julmista vastakkainasetteluista.

Almería – Euroopan oma villi länsi

Spagettiwesternien keskus oli Andalusian Almerían maakunta, erityisesti Tabernasin autiomaa, joka on Euroopan ainoa aavikko. Sen karu, hiekkainen maisema ja karstiset vuoret muistuttavat Yhdysvaltojen länsiosien aavikkoalueita. Hollywoodin studioita kiehtoi mahdollisuus kuvata näyttäviä lännenelokuvia murto-osalla siitä hinnasta, mitä niiden tuottaminen Yhdysvalloissa olisi maksanut. Näin Espanjasta tuli 60-luvulla eurooppalaisten westernien pääasiallinen kuvauspaikka.

Legendaariset elokuvat, ikoniset maisemat

Espanja on ollut kuvauspaikkana monille legendaarisille westerneille, mutta tunnetuimpia ovat Sergio Leonen dollaritrilogian elokuvat:

  • ”Kourallinen dollareita” (A Fistful of Dollars, 1964) – Tämä Clint Eastwoodin läpimurtoelokuva kuvattiin Tabernasin autiomaassa ja Frigilianan kylässä.
  • ”Vain muutaman dollarin tähden” (For a Few Dollars More, 1965) – Kuvattu Almerían ja Granadan maisemissa, tämä elokuva vahvisti Leonen ja Eastwoodin aseman spagettiwesternin mestareina.
  • ”Hyvät, pahat ja rumat” (The Good, the Bad and the Ugly, 1966) – Yksi kaikkien aikojen suurimmista lännenelokuvista, jonka loppukohtaus kuuluisalla hautausmaalla kuvattiin Burgosin alueella Pohjois-Espanjassa.

Näiden lisäksi monet muutkin klassikot saivat Espanjan maisemista oman leimansa:

  • ”Django” (1966) – Kuvattu Torremolinoksen ja Colmenarin alueilla.
  • ”Kuoleman kentät” (The Big Gundown, 1966) – Kuvattu Tabernasin autiomaassa.
  • ”Once Upon a Time in the West” (1968) – Leonen toinen mestariteos, joka kuvattiin osittain Espanjassa ja Italiassa.
  • ”Keoma” (1976) – Kuvasivat Almerían seudun karun kauneuden loistavasti.

Tabernasin elokuvakaupungit – Menneisyyden aaveet elävät yhä

Spagettiwesternien kulta-aika on kauan sitten hiipunut, mutta Almerían alueella voi edelleen astua suoraan elokuvan maailmaan. Alueelle rakennettiin 1960-luvulla useita lännenkaupunkeja, joista osa on yhä toiminnassa:

  • Oasys MiniHollywood – Alun perin Leonen elokuvien kulisseiksi rakennettu kaupunki toimii nykyisin teemapuistona.
  • Fort Bravo – Yksi parhaiten säilyneistä ja aktiivisesti käytössä olevista lännenelokuvien lavasteista.
  • Western Leone – Pienempi mutta autenttinen elokuvakaupunki, jossa voi yhä tuntea vanhojen filmien tunnelman.

Spagettiwesternien perintö Espanjassa

Vaikka spagettiwesternien aikakausi päättyi 70-luvulla, niiden vaikutus näkyy edelleen elokuvamaailmassa. Monien klassikoiden maisemat ja kohtaukset ovat jääneet elämään populaarikulttuurissa, ja Almerían autiomaa on yhä suosittu kohde elokuvaharrastajille ja turisteille.

Nykyään alueen vanhoja kuvauspaikkoja hyödynnetään teemapuistoina ja tapahtumina, jotka pitävät lännenelokuvien hengen elossa. Espanjan länkkärikylät ovat todiste siitä, että vaikka elokuvien aikakausi vaihtuu, villin lännen tarinat eivät koskaan kuole.

- Mainos -

Uusimmat

Suositut juuri nyt